top of page

Maya Angelou (2) – wierszePracująca kobieta

Dba o dzieci Ubrania łata
Podłogi zamiata Po zakupy leci

Smaży kurczaki Kąpie niemowlaki Ma wiele gęb do wykarmienia Ogród do wypielenia Koszule do wyprasowania
dzieciaki do ubrania
Trzcinę do wycięcia Chatę do ogarnięcia Chorych na głowie Bawełnę do zebrania

Oświeć mnie, słońce, 
Deszczu spadnij na mnie, 
Opadnij delikatnie, kroplami rosy 
Ochłódź moje czoło, kolejny raz.

Burzo wywiej mnie stąd Twoim najsilniejszym wiatrem Pozwól mi płynąć po niebie Dopóki nie odpocznę znowu.

Spadnijcie delikatne płatki śniegu Pokryjcie mnie bielą Zimnymi lodowatymi pocałunkami Pozwól mi odpocząć dzisiejsze w nocy.

Słońce, deszcz, zaokrąglone niebo,
Góry, oceany, liść i kamień.
Gwiazdo świecąca, blasku księżyca.
Jesteście wszystkim, co mogę nazwać swoim.


Lekcja

Umieram po raz kolejny
Żyły mam otwarte jak 
Małe piąstki śpiących 
Dzieci.
Pamiętam stare grobowce
W nich gnijące ciała i robaki
Nie obchodzi to mnie
Sprzeciwiam się. Lata
I zimno pokonuje życie, głębokie
Linie zmarszczek na twarzy.
Przytępiony wzrok, wciąż
Umieram, Bo kocham żyć.


Afryka 

Leżała niczym
trzcina cukrowa słodka  
włosy jej pustyniami 
złotem jej stopy 
góry jej piersiami
dwa Nile jej łzami.
Zatem leżała
Czarna wiekami. 

Za białym morzem 
szron biały i zimny 
bandycki chamski
sopel lodowaty
porwał jej młode córki 
sprzedał jej silnych synów 
pojednał ją z Jezusem 
wykrwawił ją bronią. 
ona leżała. 

Teraz się podnosi 
pamięta ból 
pamięta straty
jej wołania głośne i daremne 
pamięta o swoich bogactwach 
jej historia została stłamszona 
ona teraz podniosła się
chociaż leżała.


Kiedy myślę o sobie
 
Kiedy myślę o sobie,
Śmieję się do łez, że aż mnie krztusi,
Moje życie było ubawem po pachy
Tańcem na stojąco
Piosenką jąkającą
Śmieję się tak mocno, że aż mnie dusi
Kiedy myślę o sobie.

Sześćdziesiąt lat żyję na tym świecie
Dziecko, dla którego pracuję, woła na mnie dziewczynka
Mówię „Tak, proszę pani”,  ona nie Murzynka.
Zbyt dumna, by się skłonić
Zbyt biedna, by się złamać,
Śmieję się aż mnie brzuch boli,
Kiedy myślę o sobie.

Moi ludzie mogą sprawić, że śmiechu zrywam boki
Śmiałam się tak bardzo, prawie umierałam
Opowieści, które opowiadają, za pewnie zmyślają,
Ciężko pracują nic nie mają
Inni owoc ich pracy zjadają
Śmieję się,  aż do łez,
Kiedy myślę o moich ludziach.

przełożył Adam LizakowskiMaya Angelou (1928–2014) urodziła się w St. Louis w stanie Missouri jako Marguerite Johnson. Jej ojcem był Bailey Johnson, cywilny pracownik marynarki wojennej oraz Vivan Baxter, pielęgniarka i zawodowa hazardzistka, która była też artystką i miłośniczką barów. Gdy rodzice rozstali się, Maya i jej starszy brat trafili na wychowanie do babki mieszkającej w małym miasteczku Stamps w stanie Arkansas. Dorastający brat Mayi popadał w konflikty z prawem - czego bezpośrednią przyczyną był jego bunt przeciw dyskryminacji rasowej. Maya przeżyła wówczas największą traumę swojego życia. W wieku ośmiu lat została zgwałcona przez kochanka swojej matki, powiedziała o tym swoim kuzynom, którzy zamordowali gwałciciela. W wyniku wstrząsu psychicznego Maya przestała mówić. Milczała przez kilka lat, jej pasją stało się czytanie książek. Niektórzy nawet twierdzą, że był to moment decydujący o tym, że została pisarką.
   Pochodziła z biednego Południa, ale miała chłonny umysł, szybko się uczyła i prawie nigdy nie zrażały jej porażki. Uparcie dążyła do celu, często płacąc za to wysoką cenę. Była piosenkarką, tancerką, aktorką, prostytutką w burdelach San Francisco, kompozytorką i pierwszą czarnoskórą reżyserką w Hollywood. Prowadziła bary oraz smażyła hamburgery, jako kucharka pracowała w restauracji kreolskiej, nawet pracowała w warsztacie samochodowym. Kiedy wybuchła II wojna światowa, Angelou złożyła podanie o wstąpienie do Women’s Army Corps. Jej wniosek został jednak odrzucony. Zdeterminowana, postanowiła zostać konduktorką tramwaju, ale ze względu na młody wiek i kolor skóry nie mogła nawet złożyć podania. Jednak na przekór sytuacji, przez trzy tygodnie, codziennie je składała. Ostatecznie została przyjęta i stała się pierwszą Afroamerykanką, która pracowała jako konduktorka tramwaju w San Francisco. Trwało to tylko przez jeden semestr, potem zdecydowała się wrócić do szkoły. Latem 1944 roku ukończyła Mission High School i wkrótce potem urodziła swoje jedyne dziecko, Clyde'a Baileya (Guy) Johnsona.
    Mając dwadzieścia dwa lata wyszła za mąż za początkującego muzyka Anastasiosa Angelopulosa, byłego marynarza greckiego pochodzenia. Nie było to łatwe, bo Angelou jako biały nie mógł tak zwyczajnie zalegalizować związku z czarną kobietą. Oboje byli pięknoduchami, lubili tańczyć, śpiewać a muzykę, traktowali życie jak scenę, na której trzeba odegrać swoją rolę artysty. Ich związek trwał niecałe trzy lata. W tym czasie Maya brała lekcje tańca i pracowała jako piosenkarka w nocnych klubach, przyjmując nazwisko Maya Angelou (tak brzmiało skrócone nazwisko męża.)
   Dorastała w czasach, w których czarni obywatele Ameryki coraz głośniej domagali się zrównania swoich praw z prawami białych. Oczywiście Maya dołączyła do tego ruchu, została aktywną działaczką na rzecz praw obywatelskich, pracowała dla doktora Martina Luthera Kinga Jr. i Malcolma X.
   Kiedy 4 kwietnia 1968 r. King został zamordowany, była zdruzgotana. Przyjaciele zachęcili ją do spisania historii własnego, barwnego życia. Wydana w 1969 roku książka ”I Know Why the Caged Bird Sings”, ("Wiem, dlaczego uwięziony ptak śpiewa") staje się sensacją roku i dotyczy jej traumatycznych przeżyć podczas wczesnych lat życia spędzonych na amerykańskiej prowincji. Wiele organizacji broniących przyzwoitości i szkół chciało zakazać wydawania tej książki ze względu na szczere przedstawienie wykorzystywania seksualnego i świata pozbawionego upiększeń czy pomijania wątków drażliwych. Dla Mayi liczyła się tylko prawda o świecie, którą należy ukazać nie tylko białym ale i czarnym obywatelom USA. W długim barwnym życiu miała okazję być piosenkarką, tancerką, aktorką, kompozytorką i pierwszą czarnoskórą reżyserką w Hollywood. Maya Angleou była kultową pisarką, wykładowczynią i uwielbianą gawędziarką. Odegrała wielką rolę w upowszechnianiu znaczenia i roli czarnoskórych kobiet w życiu literackim Ameryki. Pisała prosto i jasno konwersacyjnym tonem, jej poezja trafiała do ludzi z różnych środowisk. Angelou została uznana „za rzeczniczkę (…) wszystkich ludzi zaangażowanych w podnoszenie standardów moralnych życia w Stanach Zjednoczonych”. Zasiadała w dwóch komisjach prezydenckich, podczas kadencji Geralda Forda i Jimmy'ego Cartera. Od roku 1981 zaczęto nazywać ją pani doktor Angelou: pomimo braku akademickiego wykształcenia została profesorem (lifetime Reynolds Professorship of American Studies) na Uniwersytecie Wake Forest w Winston- Salem w Karolinie Północnej, gdzie była jedyną wykładowczynią Afroamerykanką na pełnym etacie. Otrzymała mnóstwo wyróżnień, ponad pięćdziesiąt doktoratów, nagród i odznaczeń, a jej biografie pisane przez nią samą oraz przez badaczy literatury często podają sprzeczne informacje dotyczące jej życia osobistego, artystycznego i społecznego. Pewne jest, że została poproszona o napisanie wiersza z okazji inauguracji Billa Clintona na prezydenta Stanów Zjednoczonych w 1993 roku. W 2000 r., otrzymała the National Medal of Arts. W 2010 roku została odznaczona przez prezydenta Baracka Obamę the Presidential Medal of Freedom, najwyższym odznaczeniem cywilnym w USA. W 2013 roku została laureatką Nagrody Literackiej, the National Book Foundation’s Literarian Award za zasługi dla środowiska literackiego. Zmarła w 2014 roku mając 86 lat.

                                                                                                                            Adam Lizakowski
Comments


bottom of page